Son Firmalar

Yaz okulu seçme kriterleri neler olmalı ?

Yaz aylarının gelmesi okulların kapanması ile birlikte çocuklarımızın spor ve sosyal faaliyetlerini artırması tüm veliler için önemlidir. Tüm okul boyunca derslere gömülen çocuklarımızı yazın spor ve sosyal faaliyetlerini artırması gelişim içinde çok önem arzetmektedir.
Fakat yaz okulu seçerken önceliklerimizi belirlemizde fayda olacaktır.

- Öncelikle yaz spor okulu seçerken okulun hangi kuruma bağl olduğu önemlidir.
- Yaz okuluna uygun fiziki koşulları ve okulun yeterince güvenli olmasıda gerekmektedir.

- Yaz spor okulunun öğrenci kapasitesi önemli bir faktördür. Çok fazla öğrenci alan okullarda çocukların kontrol altında tutulması neredeyse imkansızdır. Yüzme kursunda küçük yaşlarda ve yüzme bilmeyen çocukların kontrol altında tutulması için en fazla 3-6 kişilik gruplardan oluşması gerekmektedir.Yüzme bilen büyük yaştaki çocukların ise en fazla 5-10  kişilik gruplardan oluşması kontrolü artırmaktadır.

- Okulda görev yapacak cocuklarla birebir iletişime geçecek eğiticilerin mutlaka o eğitimi almış olmaları gerekmektedir. Spor yaz okullarında beden eğitimi veya spor yüksek okulu mezunu eğiticilerin tercih edilmesi önemlidir.

- Yaz spor veya yaz okullarının amacı çocuklarımıza sporu tanıtmak olmaldır. Yüzme, tenis, basketbol, voleybol, futbol, jimnastik, satranç spor dallarının temel eğitimi oyun olarak programda bulunmalıdır.

- Spor okullarında amaç sadece spor yapmak değil çocukların sosyalleşmesi ve yazı spor ile değerlendirmeleridir.

- Özellikle ankara, istanbul, izmir, bursa, gibi büyük illerimizdeki yaz okulları bu özellikleri sağlamada yeterli seviyede bulunmaktadırlar.

- Yaz spor okulları profosyenel spor yapmak için görülmemelidir. Profosyonel spor yapmak isteyenler bu işler için kurulan spor klüplerine yazılmalarında fayda vardır.