Son Firmalar

Şengalli çocukların ilk defa sirk gördüler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Çocuk ve Kreş Hizmetleri Müdürlüğü’nün oragizasyonunu üslendiği sikte gösterisinde 650 Şengalli çocuklara eğlenceli dakikalar geçirdi.

Diyarbakır ilimizin Batıkent Meydanı’na kurulan ve Arena Sirki’nin gösterisine  Deaş saldırıları sonucu Şengal’den göç edip Fidanlık Yaşam Alanı’nda yaşamını sürdüren 250 çocuk katıldı. 90 dakika süren, içeriğinde çeşitli akrobasilerin ve palyaçoların gösterilerinin yer aldığı Arena Sirki’ne çocuklar, eğlenceli, heyecanlı ve neşeli anlar geçirdi.

Diyarbakır Belediyesi Genel Sekreter Fethi Suvari, Kobani ve Şengal’den ilimize yoğun bir göçün yaşandığını söyledi.
 Şengalli çocukların yaşadıkları sıkıntıların belediyeyi yakından ilgilendirdiğini belirten Suvari, Şengal’den gelen 4 bin Ezidinin çok fazla sosyal iletişiminin bulunmadığını, yaşam alanlarının Fidanlıkla sınırlı olduğunu, bu durumun da bir takım sorunların yaşanmasına sebebiyet verdiğini dile getirdi. 

Ezidilerin yaşadıkları savaş ve göç travmasını aşmaları için belediye olarak çeşitli etkinlikler düzenlediklerini kaydeden Suvari, kadın, çocuk ve yetişkinlere dönük faaliyetler yaptıklarını ve bununla Ezidileri tekrardan yaşama katmayı amaçladıklarını vurguladı.