Son Firmalar

kreş veya gündüz bakım evleri gerçekten ailelerin kurtarıcısı mı?

Hızla gelişen ve büyüyen dünyada teknololoji gündelik hayatımızda birçok işimizi kolaylaştırıyor. hayatımızda önemli olan çocuk gelişimi ve büyümesi konusunda teknolojide yetersiz kalıyor. Modern dünyada çalışmak zorunda kalan veya kariyer yapmak arzunda olan annelerin yerini kreşler veya diğer adı ile gündüz bakım evleri alıyor.

Birçok ailenin veremediğini sosyal ve bilişsel gelişimi çocuklarımıza kreşlerde bu özellikler kazandırılabiliyorkreşlerin veya gündüz bakım evlerinin sayısının ve ilgisinin artmasının nedeni ise kadınların sosyal hayatta katılmaları ve çocukların bakımını ebebeynlerinin dışında karşılayabilecek bireyler kalmamış olması.Çocuklarımızı kreşlere göndermenin bir diğer nedeni ise çocuklarımızın evlere kapanarak büyümeleri ve sosyal hayattan kopuk yaşamaları.

Gerçekten çocuklarımızı erken yaşta kreşe göndermenin etkileri hakkında doğru olan nedir? Gerçekten erken yaşta çocuklarımızı kreşe göndererek sosyal ve bilişsek gelişimi için katkı mı sağlıyoruz.Tabiki bu konu hakkından da bazı bilimsel araştırmalarda yapılmış. erken yaşta kreşlere gönderilen çocukların daha sonraki eğtitim hayatları boyunda daha başarılı oldukları saptanmıştır.

Bunun yanında kreşlere gönderilen çocukların gitmeyen çocuklara göre daha fazla davranışsak problemler görüldüğüde saptanmıştır.
Amerika kaynaklı yapılan araştırmalara kreşlere verilen çocuklarda evde büyütülen çocuklara göre daha fazla düzensiz beslendikleride belirtilmişti. 

Bunun sonucunda da gündüz bakım evlerine giden çocukların ileriki yaşlarda daha fazla obezite rizki taşıdığı belirtiliyor.
Yapılan onlarca araştırma sonucunda doğru kararı vermek gerçekten zorlaşıyor. Bir araştırma çok iyi sonuçları bize gösterirken diğer taraftan hiç istemediğimiz sonuçlar da doğurabiliyor.
Günümüz toplumunda kadının çalışma hayatında olması ailelerin seçme şansıznı düşürüyor. İmkanlar dahilinde annelerin çocukların en azında 3-4 yaşına kadar gelişmlerinde yanında olmaları sağlıklı bir karar gibi duruyor.
Bu yaşlardan sonra sosyal ve bilişsel zekalarının gelişimi için kreşler veya anaokulları düşünülebilir.